Kolm olulist põhimõtet

Hea komposti tegemisel on oluline materjalide õige tasakaal.

Kompostimise protsess vajab süsinikku, lämmastikku, vett ja õhku!

Kõige parem kompostisegu on selline, kus on enam-vähem pooleks rohelist lehematerjali (kartulikoored, värskelt niidetud muru ja toidujäätmeid) ning kiulist puitunud materjali (näiteks kuivanud lehed, oksaraod, majapidamispaber, saepuru).

See tähendab, et te võite kompostida peaaegu kõiki tekkivaid biojäätmeid (vaata siit, mida kindlasti kompostida ei tohiks). On ainult üks peamine põhimõte, mida tuleb jälgida – et üks kompostimaterjal ei hakkaks domineerima.

Kompostides tuleb jälgida, et segamini oleks nii toidujäätmeid kui aiajäätmeid, sest siis tõuseb kompostis temperatuur ja kompostimise protsess toimib.

Ideaalis tuleks kompost laduda kihiti (näiteks muruniide, köögijäätmed, muld, turvas, oksad, lehed) ja lisada peenemaid oksi või puistematerjali. Nõnda on kindel, et teil ei tule komposti hakata ümber tõstma või segama.

Oksad hoiavad komposti õhurikka ega pane komposti mädanema. Loomulikult ei pea ootama, millal üks kiht laotud on. Lähtu tervest talupojamõistusest – kui tundub, et kuivanud puulehti ja oksaraage on liiga palju, tuleb kartulikoori, õunasüdameid, värskelt niidetud muru ja närtsinud lilli juurde panna).

Kompostis toimub lagunemise protsess tänu selles elavatele mikroorganismidele. Nende elutegevuse põhivajadusteks on vaja õhku, niiskust ja toitaineid.

Õhk

Liiga tihe või liiga märg kompost hakkab mädanema. Õhulisuse tagamiseks on vaja lisada kompostile oksaraage, mulda, turvast, mättamulda, heina, hekseldatud põhku või ka ökopelleteid.

Niisukus ehk vesi

Liigne kuivus ei lase kompostil kuumeneda ja kompostimise protsessid ei saa käivituda. Liigne niiskus hävitab aga vajalikud mikroorganismid ning kompost hakkab mädanema ja haisema. Hoia niiskus tasakaalus! Niiskuse tasakaalu saab kontrollida, kui pigistad komposti ja sellest eraldub paar tilka vett. Kompost peaks kergelt niiskusest läikima.

Toitained (süsinik ja lämmastik)

Enamasti jääb puudu just lämmastikku. Oksad, oksahake, muru, hein, kuivanud puulehed sisaldavad vähe lämmastikku. Niiskuse tekitamiseks on lämmastikku juurde vaja. Rohkelt on lämmastikku näiteks köögijäätmees, aiajäätmetes, värskelt niidetud murus, nõgestes, aga sõnnikus.